A&A: Secesní vila Löw-Beer

Na seznam významných míst kulturního dědictví města Brna přibyla po nedávné náročné památkové obnově secesní Vila Löw-Beer. Nemovitost v ulici Drobného 22 zakoupil v roce 1903 továrník Moritz Fuhrmann, který si zde dal postavit rodinnou vilu. Autorem projektu byl vídeňský architekt Alexander Neumann. Po Fuhrmannově smrti prodali v roce 1913 jeho dědicové vilu textilnímu magnátovi Alfredu Löw-Beerovi. 

Löw-Beerové přišli do Brna ze Svitávky, kam spadá počátek jejich hospodářského a společenského vzestupu. Během tří generací se vyšvihli mezi podnikatelskou elitu, která změnila Brno z pevnosti v moderní město a přispěla i k pověsti Brna coby moravského Manchesteru. Alfred se do Brna přestěhoval s celou rodinou, manželkou Mariannou a třemi dětmi – Maxem, Gretou a Hansem. O zámožnosti rodiny svědčí i fakt, že v roce 1929 daroval Alfred Löw-Beer své dceři Gretě, provdané Tugendhatové, parcelu v horní části pozemku na stavbu rodinného domu. Vila Tugendhat je dnes považovaná za jednu z ikonických staveb moderní architektury.

V roce 1938 rodina židovského původu odchází z obavy před blížící se německou okupací z Československa. Alfred opustil Brno jako poslední, při útěku však zemřel. Během války zabavili vilu nacisté pro potřeby tajné státní policie (gestapa). Po roce 1945 přešel objekt pod národní správu a od padesátých let zde sídlil domov mládeže. Až do začátku 20. století, kdy vila přešla do majetku Jihomoravského kraje, nedošlo k zásadním stavebním úpravám. V letech 2013– 2014 proběhla kompletní památková obnova vily.

V současnosti je vila nejmladší pobočkou Muzea Brněnska. Od roku 2016 je v ní stálá expozice s názvem „Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat“. Expozice představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století.

Vila Löw-Beer je otevřená po celý rok. Od úterý do neděle si mohou návštěvníci prohlédnout vilu s krátkým výkladem průvodce. Vila je zasazená do nádherné zahrady, v zahradním domku – Celnici se v přízemí nachází stylová kavárna a v patře komorní galerie, kde se během roku koná řada výstav, kulturních i vzdělávacích akcí.

www.vilalowbeer.cz

Národní divadlo Brno
Magazín v PDF ke stažení ZDE....

Charakteristika časopisu

Magazín Flying mag vychází 2 x ročně (letní a zimní letecká sezóna) a zpříjemňuje chvíle všem cestujícím, kteří využívají služby Letiště Brno. Po obsahové stránce zahrnuje různorodé informace o cílových destinacích, do nichž se z Brna nejčastěji létá.

Ve Flying magu nechybí tipy na zajímavá místa, o kterých se v běžně dostupných průvodcích rozhodně nedočtete. Na stránkách magazínu mají své místo rubriky zaměřené na obchod, zábavu, módu, showbusiness a atraktivní lifestylová témata.

Chcete odebírat novinky?

Zanechte nám svůj email a nic vám neunikne!


Chcete inzerovat?

Podívejte se na mediakit a napište nám!

napsat vzkaz


Flying Mag - oficiální magazín Letiště Brno, official Magazine of Brno Airport